Novigradske delicije iz mora – jedinstvenost okusa i kulinarske kreativnosti

Produljenje sezone nedvojbeno je jedan od ključnih ciljeva našeg turističkog sektora. Srećom sjeverozapadna Istra ima značajan adut u rukavu kojim goste svake godine iznova uspijeva potaknuti da dođu…

Taj adut je vrhunska gastronomska ponuda, koja sve više osigurava dolazak turista te uživanje u svim prirodnim i kulturnim vrijednostima, ne samo ljeti već i u zimskim te proljetnim mjesecima, čime se ovaj dio Istre profilira kao atraktivna cjelogodišnja destinacija. Naime, iako kušanje morskih delicija uglavnom vežemo za tople ljetne mjesece, sezona novigradske kapešante (Jakobova kapica) upravo traje, te ohrabruje kuhare na isprobavanje novih kreacija u čast plemenitoj školjki svojstvenoj novigradskom primorju, a vjerne goste poziva da dođu isprobati varijacije na tanjurima cijenjenih restorana. Od kraja zime sve do početka jeseni gurmani po restoranima i konobama Novigrada iz kojih se šire opojni mirisi, osim u ukusnom mesu kapešante mogu uživati i u bogatoj ponudi ostalih školjaka, kvalitetnih maslinovih ulja te domaćih vina.

Foto: TZ Novigrad

Blizina ušća rijeke Mirne, u kojoj se miješa slana morska i slatka riječna voda, a koja plodovima daje izniman okus objašnjava veliku zastupljenost školjki u novigradskoj gastronomiji. Izlovljavaju se tijekom cijele godine, a najukusnije su od ranog proljeća do kasnog ljeta kada im lokalni restorani posvećuju posebne menue. Najcjenjenija je spomenuta Jakobova kapica ili lokalno kapešanta, a popularne su i dagnje ponekad zvane pedoći ili mušule. Najčešće se pripremaju na buzaru ili pak jednostavno skuhaju i začine peršinom te domaćim maslinovim uljem. Štoviše valja napomenuti kako je novigradska dagnja dobila oznaku izvornosti Ministarstva poljoprivrede, te se očekuje kako će kroz nekoliko mjeseci ovaj školjkaš biti zaštićen i na europskoj razini. Naime, novigradsko more i novigradsko ždrilo idealno su stanište za uzgoj školjaka i plodova mora. Osim niske razine zagađenosti te optimalnog saliniteta i temperature, utjecaj slatke riječne vode uzrokuje podizanje nutrijenata s morskog dna što povećava njihovu dostupnost za školjkaše, koji zbog toga imaju visok indeks kondicije to jest veću količinu mišića (mesa) u ljušturi. Osim toga, u Novigradu svaka sezona nudi nešto fino iz mora, pa se tako u hladnijem dijelu godine ovdje love lignje, a kad vrijeme zatopli aktualne postaju sipe.

Foto: TZ Novigrad

Kako bi priča bila zaokružena želimo predstaviti neke od adresa novigradskih seafood restorana, koji se godinu za godinom preporučuju u najprestižnijim gastro vodičima, a koje ljubitelji dobre hrane nikako ne smiju propustiti.

Filozofiju pod geslom 'iz mora na stol' njeguju supružnici Damir i Ornella Beletić iz istoimenog restorana, koji se ugostiteljstvom bave već 23 godine, a kojima se u obiteljskom poslu pridružila i kći Mattea. Ovdje poslužuju poznatu kapešantu u različitim oblicima poput tartara, carpaccia, sa domaćom tjesteninom ili na žaru kako biste potpuno uživali u punoći i mekoći njenog okusa. Iz razgovora s vlasnicima doznajemo i to da je njihov restorančić jedinstven u Europi po novigradskom sashimiju, to jest ponudi sirove ribe i morskih plodova koji se sortiraju, otvaraju, filetiraju i serviraju izravno ispred gosta. Lokalne namirnice iz novigradskog podmorja radi očuvanja izvornih okusa minimalno se obrađuju pomoću shockera, a zatim mariniraju na mediteranski način to jest u domaćem maslinovom ulju, cvijetu soli iz piranskog zaljeva te nekoliko vrsta papra. Slijed od sedam predjela po kojima je restoran osobito prepoznat od strane gostiju, a gdje se redovito nalaze škampi, jastog, lignje, i razne vrste školjaka, odlično upotpunjuje bogata vinska karta na kojoj svatko može pronaći nešto po svom ukusu. Domaći ručno rađeni kolači na najbolji način zaokružuju vrhunsko iskustvo svakog gurmana, a srdačno i stručno osoblje šlag je na torti ove gastro destinacije. Valja međutim napomenuti kako su kapaciteti ovog restorančića (23 mjesta) u sezoni uvijek popunjeni zbog čega je prije dolaska neophodno načiniti rezervaciju.

Foto: TZ Novigrad

Nadalje, svakako treba spomenuti konobu Čok vlasnika Sergia Jugovca koji već 12 godina goste osvajaju sličnim adutima koji su u konačnici zajednički nazivnik i drugih adresa koje smo ovdje preporučili, a to su nabava vrhunskih sastojaka od lokalnih ribara i OPG-ova te priprema prilagođena specifičnim zahtjevima svake namirnice. Osim nezaobilaznih riba, rakova i školjki od kojih možemo istaknuti sirove škampe na skuti, marinirane kapešante, kamenice, carpaccio od tune ili pak brancina na pari kao neke od njihovih specijaliteta, ova konoba se može pohvaliti i posluživanjem poznate istarske ručno rađene tjestenine te pripremom jela od tartufa, što su još dva aduta kojima osvajaju i najzahtjevnije nepce.

Foto: TZ Novigrad

Restoran Marina nazvan je prema vlasnici gospođi Marini Gaši koja je na poticaj supruga posao preuzela od pokojnog oca. U opuštenoj i intimnoj atmosferi novigradske marine ovo mjesto nudi kreativna jela, a svoju ponudu prilagođava dnevnom ulovu lokalnih ribara i dostupnosti svježih sezonskih namirnica iz obiteljskog vrta, i tako već 11 godina. Iako nemaju 'a la carte menu' gostima je svakodnevno u ponudi četiri do šest zanimljivih jela od ribe i morskih plodova u terminu ručka te šest do osam jela za večeru, a stručno i ljubazno osoblje savjetuje ih pri izboru vina koje se najbolje ljubi uz svaku namirnicu. Ovdje se tako može naći već poznata cijela rajčica punjena ukusnom salatom od jastoga, tostirani brioche s tartarom od škampa i ukiseljenim šparogama, lignjice s bosiljkom i prženim lješnjacima ili velouta od krumpira sa sušenom palamidom. Da je ljubav primarni pokretač čitavog ovog projekta najbolje dokazuju odvažne kreacije talentirane chefice Gaši koja iz svake namirnice nastoji izvući ono najbolje, te čiji je svaki tanjur malo umjetničko djelo koje pruža užitak svim osjetilima.

Foto: TZ Novigrad

Lokalno i sezonski, dvije su riječi bile niti vodilje i nove kulinarske priče jednog od naših najpriznatijih chefova Tomislava Gretića koji je ovog proljeća otvorio Chemistry fine dining restoran u centru Novigrada. Osim po tome što nudi menu od čak deset i više sljedova , a od kojih je jedan vegetarijanski, chef Tom specifičan je i po tome što svoje ime ali i pristup kuhanju temelji na dubinskom razumijevanju kemijskih procesa koji se događaju tijekom pripreme hrane. Naime on vjeruje kako je spoznaja da je kuhanje zapravo oblik mijenjanja strukture i okusa namirnice ključna u nastojanju da se iz svake namirnice izvuče maksimum. Ne sumnjamo kako će i ovaj projekt motiviran strašću i konstantnom željom za napretkom ubrzo biti prepoznat od strane mnogih gostiju.

Ove četiri uspješne priče pokazuju kako su stručnost, puno rada, velik trud i ponajviše ljubav prema kulinarstvu i ugostiteljstvu sastojci zagarantirano uspješne gastronomske priče. A želite li i vi postati dio nje i imati priliku okusiti nešto zaista jedinstveno kao što je novigradska kapešanta ili drugi primamljivi morski specijaliteti, onda je upravo sada pravo vrijeme da posjetite Novigrad!

Povezani članci
or

For faster login or register use your social account.

Connect with Facebook