Vikend s Ninom - Kopački rit

Baranjski je biser prirode koji još jednom potvrđuje bogatstvo i raznolikost naše divne zemlje

Ovotjedni sunčani dani donijeli su mi dodatnu vedrinu a time i znatno pozitivnija razmišljanja o sadašnjosti i budućnosti. Vesele me dani koji postepeno postaju sve duži i skoro proljeće koje više i nije tako daleko. Sve zajedno podsjetilo me na jedan od posebno upečatljivih proljetnih izleta.

Kopački rit je poplavno područje u Baranji, omeđeno rijekom Dravom na jugu i Dunavom na istoku. Najstariji je proglašeni Park prirode u Hrvatskoj i prostire se na površini od 177 km². Unutar iste površine se nalazi i Specijalni zoološki rezervat na površini od 80 km². Cijelo područje je močvarno te je zapravo najveća močvarna nizina u Europi. Tijekom godine često mijenja svoj izgled a ovisno o poplavnim vodama Dunava i Drave.

Photo: Nina Božić

Razgledavanje parka počinjem kod prijemnog centra odakle vodi šetnica – poučna staza, uz jezero Mali Sakadaš prema pristaništu brodova. Do pristaništa i jezera Veliki Sakadaš također je omogućen i prijevoz vlakićem. Zatim imate mogućnost odabrati plovidbu brodom ili plovidbu čamcima koji omogućuju ulaz i razgledavanje užih i skrovitijih kanala, što je najatraktivniji način upoznavanja parka. Naime, vožnja kanalima prema Dunavu i Dravi omogućava detaljnije upoznavanje parka dodatnim ulaskom u dubinu istog. Tako put kanalom Čonakut vodi sve do Kopačkog jezera.

Photo: Nina Božić

Ja sam se ipak odlučila za plovidbu brodom kroz Posebni zoološki rezervat. Ova avantura je trajala oko sat vremena, a za vrijeme plovidbe smo dobivali informacije od stručnog vodiča. Ovo je područje najveće mrjestilište i stanište slatkovodne ribe u Podunavlju, sa 46 zabilježenih vrsta. Obzirom na bogat riblji fond, park privlači velik broj ptica i drugih vrsta koje se hrane ribom. Ovdje obitavaju vidre, europski dabrovi, kune bjelice i zlatice te najveća životinja Parka prirode, jelen.

Photo: Nina Božić

Za vrijeme vožnje brodom, uživala sam u pogledu na okolni biljni svijet, gdje se prostiru šumske, močvarne, vodene i travnjačke biljne zajednice. Ovdje naočigled uživaju poplavne šume bijele vrbe, crni šaš, trska, sibirska perunika, vodoljub, močvarna rebratica, bijeli lopoč i brojne druge biljne vrste. Posebno upečatljiv prizor predstavljaju odrazi stabala na površini jezera. U krošnjama stabala primjećujem i brojna ptičja gnijezda. Posebno su specifična i impresivna gnijezda orla štekavca, obzirom na njihovu veličinu od čak 4-7 metara. Ista su smještena i iznimno visoko na 30-tak metara visine, u krošnjama crne topole i bijele vrbe.

Photo: Nina Božić

Kopački rit je pravi raj za ptice močvarice i neke druge ugrožene vrste. Stoga je park posebno vrijedno ornitološko područje sa ukupno 300 zabilježenih vrsta ptica. Njih oko 140 se ovdje redovno ili povremeno gnijezdi. Osim divljih pataka i labudova, ovdje možete uočiti kormorane, bijele i crne rode, čaplje, bjelobradu čigru te običnog galeba.

Photo: Nina Božić

Posebno je zanimljivo što Kopački rit nikada nije isti, te ovisi o intenzitetu poplava i količini vode nadošle prvenstveno iz Dunava. Plavljena rijeka na jednom mjestu produbljuje teren, a na drugom taloži stvarajući pritom bare, jezera i grede, dajući području valovit izgled. Kopački rit se ne naziva bez razloga čudom prirode, pa ukoliko dosad još niste imali priliku, prepustite se uživanju u ovom fenomenu.

Povezani članci
or

For faster login or register use your social account.

Connect with Facebook