Bitka kod Samobora i samoborski sajam

Ako bismo za mnoge srednjovjekovne bitke danas možda i rekli da su bile uzaludne, posjet uprizorenju Bitke kod Samobora nikako nije uzaludan jer nakon borbe vitezova slijedi „bitka“ za našu pozornost, a vode je izlagači na „srednjovjekovnome“ sajmu...

Brojne udruge u našoj zemlji koje se bave oživljavanjem srednjovjekovne povijesti na svoj način pridonose domaćoj turističkoj ponudi i radu turističkih zajednica u mnogim hrvatskim gradovima. Zbog bogate srednjovjekovne povijesti, a na osnovu izdašnih povijesnih izvora, zaljubljenici u davna vremena mogu s lakoćom rekonstruirati događaje bitne za lokalnu povijest. Posebnu pozornost pri tome mogu posvetiti detaljima kao što su odjeća iz toga vremena, ratna oprema i oružje, govor, mentalitet, način ophođenja, društvene podjele i još mnogo toga.

Foto: Grad Samobor

U Samoboru se, tako, i ove godine priprema uprizorenje bitke uoči 1. ožujka u kojoj su toga dana davne 1441. snage odmjerile udovice Elizabeta i Vladislava Jagelović. Ova se tradicija održava još od 2006. Rekonstrukcija bitke isprva je bila razmjerno skromna, a osmišljavali su je i sprovodili Samoborski muzej, Turistička zajednica Samobora te Udruga „Oživljena povijest Samobora“. Tomu pilot-projektu s vremenom su se priključivale i druge udruge te svojim svojim znanjem i idejama doprinosile njegovu sadržaju. Među njima su udruge „Red čuvara grada Zagreba“ i „Zlatni kalež“ te srednjovjekovne skupine „Celjani“, „Vitezovi Zelingradski“ i „Koprivnički mušketiri i haramije“.

Foto: Grad Samobor

Bitka se odvija na livadi Vugrinščak, na kojoj se za tu prigodu postavlja tabor na kolima i fortifikacijska ograda. U prizoru sudjeluje oko četiristo ljudi, od kojih su četvrtina vitezovi oklopljeni u replike oklopa iz 15. stoljeća, dok je ostalih tristo sudionika obučeno u onodobnu svjetovnu odjeću pridonoseći na taj način autentičnom prikazu vremena koje predstavljaju. Uoči bitke bubnjari prolaze gradom i izvikuju proglas Magistrata o nadolazećoj bitci i naredbi da se stanovništvo skloni podno gradski zidina.

Neposredno prije odvijanja bitke pred gledatelje na Vugrinščaku izlaze „pripovjedači” u likovima sudca, notara i varoškoga sluge. Njihova je uloga da svojim pripovijedanjem o trenutačnim zbivanjima u zemlji dočaraju to staro doba u kojem se uskoro ima zapodjenuti bitka. U impozantnoj borbi stotine vitezova na srednjovjekovnoj pozornici možda je najmanje zanimljivo tko će pobijediti budući da uvijek pobjeđuju pristaše kraljice Elizabete. No, kako se nakon njezine smrti mora prihvatiti vlast dinastije Jagelovića, mogli bismo reći da je, u konačnici, bitka bila uzaludna, kao uostalom i mnoge druge bitke zabilježene u povijesti.

Foto: Grad Samobor

Ali zato dolazak na manifestaciju nipošto nije uzaludan jer se nakon bitke održava pravi srednjovjekovni sajam. Tom se prigodom posjetitelji mogu upoznati sa srednjovjekovnim obrtnicima – košaračima, klobučarima, travarima, medičarima i kovačima, te mogu razgledati njihove proizvode – coprije, mačeve, štitove, vitešku opremu i tako dalje.

Samoborska se bitka održala 1. ožujka 1441., na dan Pepelnice te godine. Stoga samoborske ulice, nakon te najpoznatije manifestacije u gradu, bivaju preplavljene ljudima odjevenima u srednjovjekovne kostime po čemu grad u posljednje vrijeme postaje podjednako zanimljiv i prepoznatljiv.

Foto: Grad Samobor

Livada Vugrinščak nalazi se na šetnici uz Gradnu koja polazi od Samoborskog muzeja, a završava podno impresivnih ostataka srednjovjekovnog grada na uzvisini. Taj kutak netaknute prirode u samome središtu grada upravo je idealna srednjovjekovna pozornica. Tu se naime, ne čuju ni zvukovi gradskog prometa niti se vide novoizgrađeni objekti. Dotle se možemo samo – došetati.

Događaj je podjednako zanimljiv svim naraštajima. Osim toga, pripremljen je dovoljno stručno da bude zanimljiv i osobama koje ponešto o povijesti već znaju, ali i izazovan onima najmlađima, publici koja se možda prvi put sreće sa svijetom srednjovjekovnih vitezova. Iako su srednjovjekovni sajmovi već popularizirani i prepoznatljivo prisutni u turističkoj ponudi gradova diljem sjeverne Hrvatske, i dalje slove za atrakciju budući da se priređuju jednom godišnje, angažiraju veliki broj sudionika i statista te zahtijevaju solidnu količinu rekvizita i opreme. Stoga, ako vas ovakav sadržaj zanima, znate gdje ga ovog vikenda možete naći. Dobro došli u Samobor!

Povezani članci
or

For faster login or register use your social account.

Connect with Facebook