Kako bi se Split pripremio za sezonu i „prodisao“ nakon nje, tu su akcije čišćenja podmorja

Stupivši u kontakt s Podvodno istraživačkim klubom 'Mornar' iz Splita, najstarijom amaterskom ronilačkom udrugom na Jadranu, zaključili smo koliko se ronjenje, arheologija, biologija i ekologija tijesno prožimaju…

Najstariji je to takav klub u Dalmaciji, a datira iz 1959. i od tada je njegova djelatnost razgranata. Osim što se bavi odgojem i obrazovanjem ronilaca, kako temeljnim poslanjem, a uz to i istraživanjem podmorja, klub sam organizira, a i rado se odaziva na ekološke akcije čišćenja podmorja. Jedan takav projekt na nacionalnoj razini provodio se kroz travanj i svibanj pod nazivom „Rezolucija Zemlja“, u organizaciji Večernjeg lista. Uz čišćenja otpada iz prirode, koja su se u sklopu tog projekta odvijala u kontinentalnim dijelovima Lijepe naše, na moru je PIK Mornar sudjelovao u čišćenju podmorja u mjestu Slatine na otoku Čiovu. Prošle godine je ista inicijativa dovela do prikupljanja i sortiranja 90 tona smeća na razini Hrvatske, a i ove je godine prikupljeno tek nešto manje. Ronioci PIK Mornara su u suradnji s lokalnim stanovništvom čistili čiovsko podmorje, lokalne brodice i ribari pomagali su im u odvozu smeća, a djeci i mladima je organizirano predavanje o ekologiji mora te su sudjelovali u čišćenju plaže.

Foto: PIK Mornar

Iz kluba smatraju da svojim akcijama posebno djeluju na mlade, koji su skloni mijenjanjem životnog stila najviše pridonijeti tome da ovakve akcije budu što manje potrebne. Sljedeću veliku akciju čišćenja PIK Mornar priprema za jesen, pod nazivom „Od Splita moru“. Čeka se kraj sezone, kako se ne bi ometalo goste i lokalce u uživanju u morskim radostima, te kako bi se nakon sezone pomoglo moru da „prodiše“. Uz to, klub već tradicionalno u Adventu organizira „potapanje jelke“ s plaže, što je lijepi spoj edukacije, tradicije i druženja na rivi, koje je ispunjeno adventskom atmosferom.

Foto: PIK Mornar

Nadalje, PIK Mornar surađuje i s institucijama, pa tako u suradnji s 'Institutom za oceanologiju i ribarstvo' iz Splita u digitalne mape upisuje lokacije na kojima je provedeno čišćenje, a pri tome bilježeći informacije o prikupljenom smeću, kroz klasifikaciju: od guma, plastike do stakla i ostalog.

Osim s ekološkom granom, „Mornari“ su preko jedne od svojih članica povezani i s arheologijom, te povremeno provode arheološka istraživanja podmorja za koja je podmorje oko Splita prilično zahvalno područje. Za ovakvu vrstu istraživanja dodatno su upućeni i educirani, baš kao i za znanstvena istraživanja o bioraznolikosti i očuvanju ugroženih vrsta kojima, jasno je, akcije čišćenja najviše pomažu. Tako su provodili akciju očuvanja posebne vrste alge putem njenog pokrivanja, jer joj sunčeva svjetlost onemogućava da vrši fotosintezu. Znanstvenici su uputili ronioce kako točno tu akciju treba provesti, za što je bila potrebna dodatna priprema, te je spoj ovih struka doveo do smanjenja bojazni o izumiranju te vrste alge.

Foto: PIK Mornar

Svi ronioci koji sudjeluju u akcijama moraju biti educirani i s potpunom opremom, što im omogućuje klub, a sami članovi često su aktivni i odlaze u pomoć i na druge lokacije van Splita. Tako saznajemo da su nedavno, 21.5. sudjelovali u akciji čišćenja Dubrovačkog podmorja, te da je aktivnim članovima kluba kalendar posebno u proljeće i jesen ispunjen događajima. To im je također prilika za upoznati druge ronioce iz zemlje i regije, razmijeniti iskustva i steći kontakte. Tako je PIK Mornar sretan spoj ronjenja, ekologije, raznih zanimljivih podvodnih aktivnosti i istraživanja, ali i ugodnog druženja, te stjecanja novih poznanstava. Na mrežnim stranicama klub osim popisa aktivnosti donosi i divnu galeriju slika, koja potječe s morskog dna i oduševljava. Stoga ukoliko vas zanimaju ronjenje i podmorni svijet sa svim njegovim tajnama, „zaronite“ u kontakt s „Mornarima“. Najlakše ih je naći na Facebooku i Instagramu, ali i na njihovoj web stranici: pik-mornar.com.

Foto: PIK Mornar

Podizanjem svijesti o ekologiji i globalnom onečišćenju podmorje je postalo središte interesa „zelenih“ akcija za koje možemo reći da su u Splitu zaživjele velikim entuzijazmom volontera ronilaca u suradnji s različitim (pokroviteljskim) institucijama. Osim PIK-a Mornar ovakve vrste akcija sada postaju redovite aktivnosti i drugih udruga. Uz takav, već uhodani sistem podiže se svijest mještana i turista te dugoročno gledajući ugrožene vrste postaju sigurnije u splitskom podmorju. Akcije čišćenja šire se i na sve veće područje Jadrana, a početnici i volonteri mogu se motivirati splitskom pričom. Također se mogu povezati i s drugim splitskim ronilačkim klubovima: Rostrum, Ronilački klub 4. gardijske brigade, H-VIDRA… preko društvenih mreža gdje su vidljive njihove aktivnosti, koje slikane podmornim kamerama daju jedan poseban i kompletan dojam ovoj priči.

Foto: PIK Mornar

U isto vrijeme, u kontinentalnoj Hrvatskoj su sve češće akcije pošumljavanja, iz čega vidimo da svatko „čisti svoje dvorište“ nadajući se da time stvara mogućnost za bolju budućnost. Kako kaže japanska poslovica: 'Svaki čovjek bi u životu trebao napisati knjigu, roditi dijete ili posaditi drvo, vjerujući da će kasnije uživati u njihovim blagodatima'. Stoga i mi vjerujemo da će čišćenje podmorja, a još više učenje o tome zašto ne zagađivati okoliš, biti snažan vjetar u leđa svim budućim generacijama.

Povezani članci
or

For faster login or register use your social account.

Connect with Facebook