Jedno od manje poznatih marijanskih svetišta u Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji nalazi se u Bošnjacima nadomak Županje, a svoju povijest bilježi od 1945. godine otkad se u tome mjestu prema svjedočenju časne sestre Svetoga Križa Bernardice Golubičić (1932. – 2022.) ukazivala Blažena Djevica Marija…
Da je Đakovačko-osječka nadbiskupija kao i ostale biskupije bogata marijanskim svetištima, to je svima poznato. Međutim, manje je poznata činjenica kako je prije gotovo 80 godina jedno marijansko svetište bilo središte hodočašćenja jako velikog broja vjernika te kao trn u oku poslijeratne vlasti ubrzo i nestalo s hodočasničkih ruta, a radi se o Svetištu Drage Gospe Bošnjačke u Bošnjacima.
Foto: Antun Lešić
Za ovo svetište specifično je vrijeme i mjesto kada su se događala ukazanja Blažene Djevice Marije, a čemu je svjedočila časna sestra Bernardica Golubičić (1932. – 2022.). Ukazanja su se događala u poslijeratnom komunističkom okruženju od 1945. do 1963. godine na mjestu koje župljani Župe sv. Martina biskupa u Bošnjacima nazivaju „Svetištem“, u današnjoj Gajevoj ulici, a kasnije i u župnoj crkvi. Prema kazivanjima starijih, skupina djece počela se u svibnju 1945. godine moliti Gospi u zahvalu što njihovo selo nije materijalno stradalo za vrijeme rata, ali i zbog utjehe na brojne poginule mještane.
Foto: Antun Lešić
U mjesecu srpnju 1945. Gospa je prvi puta progovorila rekavši kako je ona „Draga Gospa“, a ukazanja su nastavljena i godinama kasnije. Svetište je niz godina okupljao veliki broj vjernika iz cijele Jugoslavije što je tadašnja vlast tumačila kao proturežimsko okupljanje. Nasilno su rastjerivali vjernike te na koncu prvotno mjesto ukazanja minirali i porušili, a tadašnji biskup proglasio je obustavu hodočašćenja koja je i danas na snazi.
Foto: Antun Lešić
Tijekom godina, vjernici su potajno obilazili mjesto ukazanja, a od početka 1990-ih samo se mjesto počelo ponovno uređivati, dok je današnji oblik dobilo prije desetak godina. Glavno misno slavlje započinje na obljetnicu ukazanja 8. srpnja, a završava procesijom i misom u župnoj crkvi kada branitelji Općine Bošnjaci slave i svoj dan. Sveta misa na samome svetištu slavi se uoči svetkovine Velike Gospe (14. kolovoza), a od početaka ukazanja do danas zabilježena su brojna tjelesna i duhovna ozdravljenja vjernika kao i druge isprošene milosti.
Foto: Antun Lešić
O događajima vezanim uz Svetište Drage Gospe Bošnjačke najviše je pisao nedavno preminuli publicist Vinko Juzbašić (1971. – 2023.), a upravo njegova posljednja knjiga naziva „Svetište Drage Gospe Bošnjačke – Dnevnici, dokumenti i članci“ detaljno opisuje tijek bošnjačkoga fenomena. Duhovna misao vodilja ovoga svetišta neodvojiva je od samog lika Blažene Djevice Marije koja je jednom prilikom u ukazanjima rekla da je „Pomoćnica kršćana“ što se može protumačiti kao mjesto gdje hodočasnici mogu tražiti pomoć i nebeski zagovor Drage Gospe za koje je i rekla da su „sveto mjesto“, odnosno mjesto sigurnosti, utjehe i pomoći gdje se konačno može tražiti Gospin zagovor.
Foto: Antun Lešić
Značaj bošnjačkoga svetišta za hrvatski narod je velik. Radilo se o događajima koji su u počecima okupljali tisuće hodočasnika pa se tako i danas mogu čuti svjedočanstva ljudi kako se nekad ovdje hodočastilo i kakva su uslišanja zadobivena. Značaj za Crkvu je velik iz razloga što je pokrenut postupak za beatifikaciju poginulih i nestalih dominikanaca poslije Drugog svjetskog rata, a jedan od njih je i fr. Česlav Novak OP koji je posljednji puta upravo viđen u Bošnjacima kada je hodočastio samome svetištu. Također, postoji velika vjerojatnost da će se u skorije vrijeme započeti i s postupkom vezanim uz slučaj vidjelice, časne sestre Bernardice Golubičić.
Foto: Antun Lešić
Samo svetište i događaji oko njega do danas svjedoče iznimnoj marijanskoj pobožnosti ovoga kraja, odnosno izraženoj hrvatskoj i katoličkoj svijesti župljana župe Bošnjaci kao i okolnih mjesta. Namjernici romari u prostoru ovoga svetišta moći će uz ugodan prirodni ambijent pronaći duhovni mir, a uz središnju te bočne kapelice namijenjene molitvi moguće je i obavljanje pobožnosti Križnoga puta koji krasi ulazni dio. Kao i u drugim marijanskim svetištima kod nas i u svijetu majka Marija uvijek čeka svoju djecu da joj dođu u zagrljaj, a vjerujemo da joj je susret s nama posebno drag upravo ovdje u Svetištu Drage Gospe Bošnjačke