Festival svjetske književnost, Zagreb od 3. do 8. rujna

Na samom početku rujna na nekoliko se zagrebačkih lokacija, u Zagrebačkom kazalištu mladih, u Knjižari Fraktura u Ulici kneza Mislava te u Galeriji Kranjčar, održalo jedanaesto izdanje Festivala svjetske književnosti koje organizira Knjižara Fraktura

Zagreb je još jednom bio mjesto okupljanja najpoznatijih i najpopularnijih svjetskih i hrvatskih autorskih imena, ali i medij koji te autore dovodi do čitatelja. Autori su predstavili svoje trenutačno najčitanije ili najviše nagrađivane naslove koje se tom prigodom moglo kupiti po promotivnim cijenama. Riječ je o Georgiju Gospodinovu, bugarskom autoru, danas jednom od najvećih imena europske i svjetske književnosti, kojega je čitateljima na „Razotkrivanju“ u ZKM-u predstavio Miljenko Jergović. Njegov roman „Vremensko utočište“ suvremeni pisci rado nazivaju „Proustom današnjice“.


Foto: Tanja Otmačić

Program je započeo izložbom Slobodane Matić Kovač i njenim portretima dvanaestero pisaca koje je ugostila Galerija Kranjčar, a da se ne bi dogodilo da kazalište ne ugosti glumce i predstavu, pobrinula se predstava „Urotnici“ redatelja Borisa Liješevića. Predstava sučeljava (vremenski i prostorno neobjašnjivo) Bogdana, Borka, Mirka, Sema, Predraga, Svetlanu, Sašu, Miroslava, Dašu i Danila te govori o njihovoj vezi s piscima koji nose prezimena: Bogdanović, Pavićević, Kovač, Mehmedinović, Matvejević, Slapšak, Hemon, Krleža, Drndić i Kiš. Pisci su to koji čitatelje pozivaju na akciju kojoj ni prostor ni vrijeme ne postavljaju granice. Osim spomenutog Gregorija Gospodinova, pred čitatelje je stupio i mađarski pisac Peter Nadaš otvorivši festival svojom kultnom „Knjigom sjećanja“ koju je nakon višegodišnje bitke s cenzurom uspio objaviti tek 2015. Svijet njegovih junaka podsjeća na Čehovljeve drame, a s njime je, uz simultani prijevod, razgovarao Frakturin glavni urednik Seid Serdarević.


Foto: Tanja Otmačić

Dio festivala pod nazivom „Kava s autorom“ pred čitatelje je doveo Davida Grossmana. On je odgovarao na pitanja o tome gdje najbolji svjetski književnici nalaze inspiraciju, što rade kad ne pišu i o ostalome što je publiku zanimalo. „Kava s autorom“ održavala se svakodnevno, od ponedjeljka do petka, od 11 do 12 sati u Knjižari Fraktura. Gost festivala bio je i naš najnagrađivaniji pisac Zoran Ferić, autor romana „Putujuće kazalište“ u kojemu pričom o vlastitoj obitelji i njenim predcima gradi priču o povijesti i povijesnim okolnostima 20. stoljeća. Što znači pisati biografiju fašističkog diktatora objasnio nam je Antonio Scurati, pisac Mussolinijeve biografije „M. dijete svoga vremena“, knjige koja je samo u Italiji prodana u pola milijuna primjeraka, a prevedena je na četrdeset jezika. Izraelski autor Yaniv Iczkovits, osim o svom nagrađivanom romanu „Mesareva kći“, govorio je i o iskustvu vojnog zatvora nakon potpisivanja „izraelskih pisama ratnika“ kojima su se vojnici odbijajli boriti na okupiranom području. Uz njega je u sklopu „Dvostrukih portreta“ gostovao Damir Karakaš, autor zbirke „Kino Lika“ i romana „Proslava“. Na „Kavu s autorom“, ali i na „razotkrivanje“ došao je i Jurij Andruhovyč, jedan od najpoznatijih ukrajinskih pjesnika, prozaista, esejista i prevoditelja. On je govorio o aktualnom naslovu „Radio Noć“ – priči o Josipu Roszskom – revolucionaru i pijanistu preko kojeg je uz glazbenu pozadinu progovorio o suvremenoj političkoj situaciji.


Foto: Pixabay

I kao šećer na kraju, „Dvostruki portreti“ doveli su spisateljice Moniku Helfer i Enu Katarinu Haler. Jedna je govorila o drami žene u vihoru Prvog svjetskog rata, a druga je također opisala život junakinje, ali u Drugom svjetskom ratu. Monika je dobitnica Austrijske počasne nagrade za književnost, a Ena je romanom „Nadohvat“ osvojila književnu nagradu Ksaver Šandor Gjalski. Ukoliko ste u potrazi za novim naslovima, bilo domaćim bilo stranim, preporučujemo vam književna ostvarenja navedenih autora koja su toliko raznolika i temama i ambijentom da u njima svatko može pronaći nešto po svom ukusu! Ako ste ih propustili upoznati na zagrebačkom Festivalu svjetske književnosti i tamo ih nabaviti po promotivnim cijenama, potražite ih sada. Isplati se.

Povezani članci
Osvrt na svjetski atletski spektakl u Zagrebu

Osvrt na svjetski atletski spektakl u Zagrebu

Skradinska gastronomija kao strpljenje i perfekcija

Skradinska gastronomija kao strpljenje i perfekcija