U petak 3. prosinca na Stazi Gospi Sinjskoj održalo se organizirano hodočašće na temu kršćanskih načela poslovanja
Grupa hodočasnika okupila se prošli petak prijepodne u Dugopolju u župnoj crkvi svetog Mihovila, te krenula na tematsko hodočašće Stazom Gospi Sinjskoj u dužini od 22km, preko Dicma sve do Svetišta u Sinju. Glavna nit vodilja ovog hodočašća i duhovne obnove bilo je razmišljanje o poslu i radu, te o vrijednostima, idealima i prioritetima u poslovanju kroz kršćanski pogled.

Monika Vrgoč
Ova organizirana grupa ljudi različitih zvanja i zanimanja krenula je oko 10h hodati Stazom prema Svetištu Čudotvorne Gospe Sinjske, uz prethodno predstavljanje i promišljanje na prvu temu – Vrijednosti:
„Što je nepromjenjiva vrijednost u poslovanju i radu? Vrednujem li radnika bez obzira na poziciju? Pazim li na pravedno vrednovanje svakoga rada? Jesu li moji proizvodi i usluge kvalitetni? Je li posao koji trenutačno radim posao u kojem se ostvarujem?“

Monika Vrgoč
Prvo zaustavljanje uz okrjepu bilo je na odmorištu Križice, čemu je prethodio hod u šutnji u trajanju od jednog sata, koji je vrlo značajno djelovao na duhovni rast pojedinca. Na odmorištu Križice razmatralo se na temu – Hrabrost:
„Da, stvarno je hrabro živjeti izvan zone komfora kao poduzetnik/ca… Da, stvarno je hrabro raditi u javnim poduzećima na dobrobit ljudi... Napraviti iskorak i vjerovati da ima poštenih i vrijednih ljudi. Reći 'ne' poslovima koji su protivni ljudskim i kršćanskim vrijednostima.“

Monika Vrgoč
Oko 13h hodočasnici su stigli u Dicmo gdje su, nakon ručka, u župnoj crkvi sv. Jakova i Ane imali treće razmatranje na temu – Pomoć:
„Može li Bog biti moj poslovni partner? Doživljavati Boga kao realnog i zainteresiranog podupiratelja: pitati ga, savjetovati se, osluškivati... Oslanjam li se više na ljude ili na Boga u svojem poslovanju? Što želim s Božjom pomoći postići na ovome svijetu i u svom životu?“

Monika Vrgoč
Nakon ovog razmatranja krenuli su spremno put Sinja moleći usput Gospinu krunicu, s još jednim kratkim zaustavljanjem na odmorištu Kukuzovac. Ovdje su promišljali o četvrtoj temi hodočašća – Ustrajnost:
„Što mogu novo učiniti s resursima koje imam bez obzira na okolnosti? Ne posustajem - Koliko puta sam htio odustati? Zašto nisam? Gdje osjećam da trebam ustrajati danas poslovno i privatno? Što trebam otpustiti? Oprostiti? Predati Bogu u ruke neka radi što On želi?“

Monika Vrgoč
Hodočasnici su na posljetku sretno stigli u Svetište u Sinju oko 17:30h, te su se poklonili i srdačno pomolili ispred oltara Čudotvorne Gospe, nakon čega su imali peto i posljednje promišljanje na temu – Pobjeda:
„Poslovna pobjeda – može li biti i materijalna i duhovna? Zašto je važno željeti pobijediti? Što kad pobjedu treba dugo čekati? Izgleda li pobjeda uvijek onako kako smo očekivali? Zašto je od presudne važnosti za nas poslovno i privatno u Hrvatskoj usmjeriti se na dobro, na pobjedu, na pozitivno?“

Monika Vrgoč
Ovo hodočašće uz promišljanje o poslu i radu, prvo je u nizu koje se planira u sklopu procesa revitalizacije Staze Gospi Sinjskoj, tog povijesnog hodočasničkog puta koji stoljećima doziva ljude dobre volje da njime krenu. A ovoga puta završilo se poticajnim riječima:
„Budi ponosan čovječe za svaki i najmanji korak, uspješan i neuspješan, jer sve je to tvoj i jedino tvoj put u Gospodinu koji te s razlogom, poslanjem i ljubavlju predodredio za ova vremena...“
