Kao i svaki mjesec tako je i studeni, unatoč hladnim i tmurnim danima, priredio neka topla i ugodna iznenađenja te pozitivne obrate
Većina nas iskorištava studeni za uživanje u zatišju prije adventskih i božićnih radosti, koje počinju već krajem mjeseca. Tako je već u nedjelju upaljena prva adventska svijeća i većina gradova spremno je dočekala početak adventa. Srećom, adventsko vrijeme unatoč svim aktualnim brigama donosi veselje i malima i velikima.
Također, građani židovske vjeroispovijesti počeli su slaviti blagdan svjetla - Hanuku. Povijest Hanuke počinje još davne 164. godine prije Krista kad je mala židovska vojska pobijedila velike Grke. To je bilo prvo čudo blagdana svjetlosti, a drugo je, nakon što je u hramu kojeg je trebalo očistiti nađeno ulja dostatno za jedan dan, uljanice su gorjele čak osam dana, što je bilo dostatno za čišćenje hrama.

Pexels
Predsjednik države je u studenom odlikovao one kojima hrvatska država duguje, a to su dobročinitelji i medijski radnici. Tako je odlikovan Anton Kikaš Redom kneza Domagoja s ogrlicom za pokazanu hrabrost i junaštvo u Domovinskom ratu, naime on je u kolovozu 1991. pokušao Hrvatskoj zrakoplovom dopremiti oružje potrebno za obranu. Zrakoplov s oružjem prisilno je morao sletjeti, a Kikaš je zarobljen i odveden u vojni zatvor u Beograd u kojemu je proveo tri mjeseca. Nakon tri mjeseca provedena u zatvoru, razmijenjen je za jednog generala JNA i pušten na slobodu. Predsjednik je odlikovao i medijske djelatnike, jer su zaslužni da Domovinski rat slikom i zvukom ode u eter te tako nitko nije mogao na rat 'zatvoriti oči'. A kao i svakog studenog, tako i ovog obilježena je obljetnica pada Vukovara i sjećanje na žrtve rata. Iako tužna obljetnica, lijepo je vidjeti da se žrtva branitelja i civila ne zaboravlja. Stoga je uz dostojanstveni mimohod prikazano i niz filmova na temu.
Zahvaljujući rastu potrošnje, uvoza, izvoza i investicija, hrvatsko gospodarstvo poraslo je u trećem tromjesečju za 15,8 posto u odnosu na isto tromjesečje 2020. godine. Drugi najveći skok gospodarstva, nakon rasta od 16,5 posto u prethodnom kvartalu pokazuje da je gospodarstvo na putu oporavka. Rast u Hrvatskoj je četiri puta veći nego što je to u ovom trenutku prosjek članica EU.

croatia.hr
Da Hrvatska ima svoje turističke adute i u posezoni dokazuje Neretvanska dolina. Naime berba mandarina u neretvanskom kraju privlači uz domaće goste i sve više stranaca. Tako da se na plantažama mandarina sve se češće čuje više različitih stranih jezika. Neretvanska dolina jedan je od dokaza da Hrvatska ima što ponuditi turistima tijekom cijele godine, samo što je tu ponudu bitno kvalitetno 'upakirati'. Tako je i Kongres Magazineproglasio Dubrovnik najboljom kongresnom destinacijom srednje i jugoistočne Europe 2021. Naime, sudionici različitih kongresa vrlo rado dolaze u Dubrovnik, a kongresni turizam svakako produljuje turističku sezonu. Hrvatska je svoje adute također predstavila i na ovogodišnjem WTM - svjetskom turističkom sajmu u Londonu.
Hrvatska tvrtka Infobip, globalna cloud komunikacijska platforma i vodeća IT kompanija u regiji, sklopila je ugovor o preuzimanju američke kompanije Peerless Network iz Chicaga. Ova poznata kompanija iz istarskog Vodnjana zapošljava više od 3300 ljudi, te posluje na šest kontinenata, a surađuje s WhatsAppom, Viberom, Telegramom, Uberom, Burger Kingom i drugima.

noc-kazalista.com
Diljem Hrvatske održana je 13. Noć kazališta, a više od 13 tisuća ljudi posjetilo je programe Noći kazališta, te je izvedeno 87 predstava. Noć kazališta je dokaz da kazališta polako vraćaju svoju publiku. Također, polako nam se vraćaju i sajmovi knjiga. Tako je na Zagrebačkom Velesajmu održan tradicionalni i jedan od najvećih sajmova knjiga – Interliber. Ljubitelji knjige tako su na omiljenom sajmu, unatoč situaciji, uspjeli po povoljnim cijenama kupiti odabrane naslove.
Hrvatska nogometna reprezentacija jedan je od sigurnih igrača ako se želi narod 'dići na noge'. Naši nogometaši redovito se pobrinu za dobru volju nacije, pa su to učinili i ovaj mjesec, nakon što su pobjedama nad Maltom i Rusijom osigurali odlazak na svjetsko prvenstvo u Katar. Dobre vijesti za hrvatski nogomet stižu i iz Njemačke. 18-godišnji Jakov Šuver iz Stuttgarta odlučio je igrati za Hrvatsku U-19 reprezentaciju. Šuver je dosada igrao za njemačke reprezentacije podmlatka, a odsada igra za Lijepu Našu. Nadalje, hrvatska nogometna sutkinja Ivana Martinčić bila je glavna sutkinja na kvalifikacijskoj utakmici za Svjetsko prvenstvo, između Njemačke i Lihtenštajna. Martinčić je tako postala prva Hrvatica koja je sudila seniorski dvoboj muških reprezentacija!

HNS
Studeni nam je zatoplio srca donijevši i niz medalja Hrvatskoj. Naime, naš jedriličar Tonči Stipanović osvojio je brončanu medalju na Svjetskom prvenstvu u klasi ILCA 7 u Barceloni. Anđelo Kvesić i Lucija Lesjak osvojili su brončane medalje na 25. svjetskom prvenstvu u karateu, u Dubaiju. Dok su hrvatski džudaši osvojili tri srebrne medalje: dvije na "grand slamu" u Bakuu, a jednu na Europskom prvenstvu za mlađe seniore u Budimpešti. U Bakuu su srebro osvojili Lara Cvjetko i Dominik Družeta, a u Budimpešti srebro je osvojila Petrunjela Pavić.
