Riječ je o doista posebnom muzeju i posebnoj lokaciji koja se, osim nalazišta krapinskog pračovjeka u Krapini, jedina u Hrvatskoj može podičiti oznakom europske baštine (European Heritage Label site) budući da svjedoči o jednoj od najranijih neolitičkih indoeuropskih kultura u slivu Dunava...
Znanost je pokazala koliko je za čovjekovo zdravlje važan kvalitetan noćni san. No djeca svejedno traže načine kako nadmudriti roditelje koji ih stalno upozoravaju na to da je noć namijenjena spavanju. Mladi traže zanimljive noćne sadržaje ne misleći mnogo na umor sljedećeg jutra. Oni, pak, koje muči nesanica traže načine i metode kako da se ujutro konačno probude odmorni.
No postoji jedna noć u godini u kojoj bi roditelji mogli djeci progledati kroz prste, u kojoj mladi diljem Hrvatske imaju pred sobom širok i sadržajan izbor, a oni koje muči nesanica mogu svoje rituale poput brojenja zamišljenih ovčica zamijeniti nečim mnogo stvarnijim i opipljivijim. Riječ je o Noći muzeja u organizaciji Hrvatskog muzejskog društva. Ono što su dvije entuzijastkinje 2005. godine započele kao pilot projekt sa šest zagrebačkih muzeja, već je 2007. preraslo u nacionalnu manifestaciju u koju se postupno uključivalo sve više muzeja i gradova. Tako se u tu manifestaciju prošle, 2023. godine, u okviru teme „Muzeji su važni!“ uključio veliki broj muzeja, galerija i ostalih ustanova, njih 233, koje je posjetila skoro 301 tisuća posjetitelja. Time su premašeni rezultati predepidemijske 2019. godine. Ovogodišnje 19. izdanje manifestacije održat će u petak 26. siječnja u suradnji s brojnim hrvatskim muzejima i drugim baštinskim, znanstvenim i obrazovnim institucijama.
Među prijavljenima je i Muzej vučedolske kulture u Vukovaru koji je priredio sadržajan program za one koji su namjeravali posjetiti tu ustanovu u sklopu manifestacije. Nažalost, to ipak neće biti moguće zbog građevinskih radova na izgradnji ceste i parkinga u sklopu projekta „Arheološki park Vučedol“, a koji se odvijaju u neposrednoj blizini Muzeja. Stoga je uprava Muzeja u zamjenu za to osmislila online program koji od 18 sati do ponoći nudi virtualnu šetnju stalnim muzejskim postavom i kviz o tome, virtualnu šetnju izložbom X files i predavanje voditelja marketinga Darka Bilandžića. Muzej svakako vrijedi posjetiti makar i na taj način, a onda prvom prigodom tamo i otići te ga uživo razgledati, a najbolje u dobrom društvu.
Naime, riječ je o doista posebnom muzeju i posebnoj lokaciji koja se, osim nalazišta krapinskog pračovjeka u Krapini, jedina u Hrvatskoj može podičiti oznakom europske baštine (European Heritage Label site). Lokacije s oznakom europske baštine, koja se dodjeljuje od 2013. godine, razlikuju se od onih na popisu svjetske baštine UNESCO-a ponajprije time što promiču simbolične europske vrijednosti te imaju ili su imale važnu ulogu u povijesti i kulturi Europe. Obrazloženje za dodjelu spomenute oznake Muzeju vučedolske kulture i arheološkom nalazištu na desnoj obali Dunava 2021. godine sažeto je u činjenici da i muzej i nalazište svjedoče o jednoj od najranijih neolitičkih indoeuropskih kultura u slivu Dunava, iz koje su potekle inovacije kao što su kola s četiri kotača, pila i tehnike lijevanja. Radi se o kulturnoj pojavi koja je u vrijeme eneolitika, u trećem tisućljeću prije Krista, zauzimala prostor današnjih 13 europskih zemalja.
Inače, o vučedolskoj kulturi uči se u petom razredu osnovne škole, a učenici osmih razreda redovito posjećuju taj muzej i lokalitet u sklopu obvezatne terenske nastave u Vukovaru. Pitanje je koliko toga što su vidjeli, saznali i doživjeli prenesu svojim bližnjima. A doista se ima što vidjeti, saznati i doživjeti. Muzej to na svojim mrežnim stranicama sažimlje ovako: „Za odrasle, djecu i obitelji koji žele doživjeti nešto novo, lijepo i zanimljivo Muzej vučedolske kulture nudi novi svemir otkrića i inspiracije uz svoju neusporedivu i neponovljivu kombinaciju položaja, arhitekture, ugodne atmosfere te ponajviše arheološke i povijesne vrijednosti prezentirane na suvremeni način.“ Svatko tko je muzej posjetio može posvjedočiti da je to istina.
Svaka prostorija Muzeja tematski je određena, a teme su: geološki položaj Vučedola, nastanak kulture, dolazak Indoeuropljana, stočarstvo, zemljoradnja, lov i ribolov, naselje, vučedolska kuća, tkanje i odjeća, zanati i obuća, metalurgija, keramika, horizont, kalendar, grobovi, Vučedolac, religija, nasljednici, nastanak Muzeja. Tijekom obilaska tih prostorija posjetitelji uz pomoć replika i interaktivnih pomagala mogu saznati o prvoj pravoj indoeuropskoj kući (košara), najstarijim prapovijesnim kolima na četiri kotača, najstarijem indoeuropskom kalendaru, prapovijesnoj ljevaonici prve serijske proizvodnje metala, proizvodnji prve bronce na svijetu, prvoj poznatoj pili na svijetu. Također, mogu se uvjeriti u bogatstvo oblika i ukrasa vučedolske keramike.
Suvenirnica Muzeja u prizemlju zgrade nudi jedinstvene suvenire kojima posjetitelji na neki način dotiču davnu prošlost. Na lokalitetu se nalazi jama in situ u kojoj je pronađena poznata Golubica odnosno Jarebica. Na katu zgrade smješten je ugostiteljski objekt Muzeja s čije se terase pruža prekrasan pogled na Dunav i njegove obale bogate ostatcima vučedolske kulture koje arheolozi predano nastavljaju istraživati. K tome, Muzej vučedolske kulture organizira pedagoško andragoške radionice za djecu predškolskog, osnovnoškolskog i srednjoškolskog uzrasta kao i odrasle. Te su radionice edukativnog i kreativnog karaktera te su temom (Tkanje, Vučedolska čizmica, Kola, Tetovaže, Rijeka, Kuća, Nebo) i motoričkim sposobnostima prilagođene uzrastu.
Muzej će još više dobiti na značaju jednom kada bude dovršen spomenuti Arheološki park Vučedol. Radi se o velikom projektu koji na 28,4 hektara obuhvaća rekonstrukciju vučedolskog naselja, repliku kuća, izgradnju Megarona i planetarija. Projektom je, uz to, predviđena i izgradnja objekta za prezentaciju arheoloških iskopina, formiranje zone za prezentaciju vučedolskog stočarstva i poljoprivrede te gradnja objekata za smještaj životinja – male farme sa životinjama iz vučedolskog vremena kao što su podolci, ovce, koze i konji. Uz predviđenu ugostiteljsku infrastrukturu, park bi trebao postati atraktivnim mjestom koje će privlačiti velik broj posjetitelja i tako proširiti turističku ponudu Grada Vukovara i Istočne Slavonije.
Inače, Muzej je moguće posjetiti od utorka do nedjelje u razdoblju od 10 do 18 sati, a zatvoren je ponedjeljkom te blagdanima i državnim praznicima. U danima kada je Muzej zatvoren, preko službene mrežne stranice omoguće je virtualno razgledati stalni postav Muzeja s pogledom od 360°, rješavati online kviz i čitati magazin Muzeja te nabaviti suvenire u webshopu.