Priča o memorijalu Borisa Hanžekovića obišla je svijet ne samo zbog vrhunskih rezultata i oborenih rekorda, nego i sportske atmosfere pune podrške, pljeska, navijanja, dobre glazbe i osmjeha na licima...
Dugo će se pamtiti 74. izdanje Hanžekovićeva memorijala, najvećeg atletskog natjecanja u Hrvatskoj koje je i ove godine trajalo tri dana, a odvijalo se na trima lokacijama.
Memorijal je okupio više od 10.000 posjetitelja koji su uživali u vrhunskoj atletici i sportskoj atmosferi koja je Zagreb učinila atletskom metropolom. Slike Zagreba tijekom memorijala „Boris Hanžeković“ otišle su u više od 140 zemalja svijeta, a rezultati postignuti na borilištima bili su, prema vrjednovanju Svjetske atletske federacije (World Athletics), na najvišoj razini do sada.
Foto: Marko Kiš, Bagadodo
Položaj na ovoj ljestvici WA-a temelji se na dvama faktorima. Prvi čine postignuti rezultati, a drugi kvaliteta atletičara koji su sudjelovali na mitingu. Ta se dva dijela zbrajaju i donose ukupne bodove, a Hanžekovićev memorijal ove je godine skupio 90.476 bodova. Pritom je bio bolji čak i od nekih mitinga elitne Dijamantne lige – u ukupnom zbroju bio je ispred Marrakecha.
Da bi atletiku doveli u srce Zagreba u sklopu Zagreb City Challengea i omogućili gledateljima izbliza uživanje u skokovima od 8 metara u dalj, organizatori su tri dana montirali stazu dugu 60 metara te doskočišta za potrebe kojega je dovezeno čak 20 tona pijeska, a sve to da bi se atletičarima i publici pružilo nezaboravno iskustvo skokova na glavnom trgu ispod kipa bana Josipa Jelačića.
Foto: Marko Kiš, Bagadodo
Prepun stadion u sportskom parku Mladost bio je pravi vrhunac dana trodnevnog spektakla, a odlična navijačka atmosfera bila je za pamćenje. Treća su lokacija bile Gradske fontane koje su za jednu večer postale prava sportska arena pod zvijezdama. Vatreni specijalni efekti i rasvjeta koja je obasjavala fontane pružila je nezaboravan doživljaj natjecanja u bacanju kugle, 10. Memorijala Ivana Ivančića koji je ove godine bio rezultatski najuspješniji do sada.
Srušeno je čak osam rekorda mitinga, sedam nacionalnih rekorda i 32 osobna rekorda. Kanađanin Marco Arop nije uspio uloviti svjetski rekord na 1000 metara, ali je postavio najbolji rezultat ove godine u svijetu te šesti rezultat svih vremena.
Foto: Marko Kiš, Bagadodo
Iznimna nam je čast da su od sedam srušenih nacionalnih rekorda dva hrvatska. Marino Bloudek postavio je najbolji hrvatski rezultat u povijesti na 1000 metara, a naš stipendist Roko Farkaš popravio je rekord na 200 metara.
Priča o memorijalu Borisa Hanžekovića obišla je svijet ne samo zbog vrhunskih rezultata i oborenih rekorda, nego i sportske atmosfere pune podrške, pljeska, navijanja, dobre glazbe i osmjeha na licima. Tako su iz Zagreba ove godine poslane najljepše razglednice grada koje su fotografijama i snimkama oduševile sav svijet.
Foto: Marko Kiš, Bagadodo
Idući, jubilarni 75. Memorijal Borisa Hanžekovića iz ovog kasnoljetnog termina seli se u kasno proljeće. Datumi 75. izdanja određeni su: 6., 7. i 8. lipnja 2025. godine. U pozadini priče stoji promjena kalendara koju uvodi Svjetska atletska federacija. Naime, Svjetsko prvenstvo u Tokiju dogodine će se održavati od 13. do 21. rujna, a inauguralno Ultimativno prvenstvo na rasporedu je od 11. do 13. rujna 2026. u Budimpešti. Sve te izmjene dovele su i do promjene u kalendaru mitinga, a posljedično i do selidbe Hanžekovićeva memorijala u lipanj 2025 godine.
Dakle, na novi atletski spektakl u Zagrebu ovaj put nećemo morati čekati godinu dana, već samo devet mjeseci.