Interpretacijski centar Terra Panonica – kroz more po suhome u Pleternici

Interpretacijski centar pomno je osmišljen tako da posjetiteljima ispriča priču o čudesnom svijetu prirode i njegovom očuvanju... te da im omogući da poput pravih prirodoznanstvenih pustolova zarone u Panonsko more u kojem su, među ostalima, plivali i kitovi...

Uz nadaleko poznato Svetište Gospe od Suza krajem lipnja 2020. Pleternica je dobila još jedno posebno mjesto koje će poput svetišta s godinama nesumnjivo postati njezin prepoznatljiv znak i rado posjećena lokacija svim generacijama, a napose najmlađima. Prijašnji su naraštaji tamo odlazili u kino, a sada se u toj zgradi, osim uživanja u filmskim projekcijama, posjetitelju nudi da uz pomoć mašte i suvremene tehnologije doslovce otputuje čak 24 milijuna godina u prošlost, u doba kada je na tom prostoru bilo Panonsko more. To posebno mjesto jest interpretacijski centar prigodno nazvan Terra Panonica. Riječ je o projektu sufinanciranom sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj. Uključenost grada Pleternice u ekološku mrežu Natura 2000 bila je polazišna točka za osmišljavanje toga višemilijunskog projekta u koji su se kao partneri uključili Turistička zajednica Grada Pleternice i Javna ustanova za upravljanje zaštićenim područjem Požeško-slavonske županije. Glavni cilj projekta bio je i jest povećanje turističke i gospodarske aktivnosti na području cijele Požeško-slavonske županije uz, jasna stvar, održivo korištenje prirodne baštine.


Foto: Borna Subota, TZ PSŽ

Interpretacijski centar pomno je osmišljen s misijom da ciljnim skupinama (malim obiteljskim gospodarstvima, udrugama, djeci i mladima, turistima i posjetiteljima) ispriča priču o čudesnom svijetu prirode i njegovom očuvanju kroz doživljaj, izravno iskustvo i neformalno učenje putem igre i zabave. Posjetitelji poput pravih prirodoznanstvenih pustolova mogu istraživati priče o drevnim, ali i sadašnjim vrstama biljaka i životinja toga područja, koje je u davnoj prošlosti bilo prekriveno Panonskim morem u kojem su, među ostalima, plivali i kitovi.


Foto: Borna Subota, TZ PSŽ

Stoga, o onome što sve Interpretacijski centar Terra Panonica nudi svojim posjetiteljima najbolje je upitati panonskog kita zvanog Đuro koji ih dočekuje u predvorju centra, a koji je ujedno i središnji dio logotipa centra. Tako će nam dobro upućeni Đuro reći da stalna izložba na suvremen i inovativan način prikazuje prirodnu baštinu toga kraja vodeći posjetitelje kroz šest tematskih cjelina počevši od istraživanja pradavnog Panonskog mora do upoznavanja pet tamošnjih staništa: slavonskih šuma Dilj gore, značajnog krajobraza Sovskog jezera, vodenog carstva rijeke Orljave, obojenih mirisnih travnjaka i tajanstvene špilje Trbušnjak. Uz kreativne ilustracije, diorame (uprizorenje scena uz pomoć modela, maketa, figura, pozadinske slike, ambijentalnoga svjetla i sl.) i nadasve zanimljive tekstove i izloške posjetitelji mogu pobliže upoznati različita bića koja plivaju, gmižu, hodaju, pjevaju, love i lete. Posjetiteljima se na početku razgleda nude tableti koji će im omogućiti doživljaj takozvane proširene stvarnosti. Na tabletima je naime instalirana posebna aplikacija s kojom je moguće dodatno istražiti zidne ilustracije i diorame. Osobito je zanimljivo usporediti kako su pojedine životinje izgledale i koliko su bile velike u davnoj prošlosti, a kako danas. Mlađima, a vjerojatno i starijima, zasigurno će se svidjeti i anegdote uz pojedine prikaze jer olakšavaju zapamćivanje i nerijetko razvlače usne u osmijeh.


Foto: Borna Subota, TZ PSŽ

Za one koji traže dodatno pobuđivanje osjetila i mašte na raspolaganju su posebne VR naočale s kojima pojedini posjetitelj može postati vremenski putnik te stupiti ili bolje rečeno zaroniti u virtualnu stvarnost. Tako „uživo“ mogu upoznati Đurin svijet, njegove prijatelje, ali i neprijatelje. Ako se netko boji to učiniti samostalno, može to iskustvo doživjeti u dvoje, jer spomenute naočale omogućavaju zajedničku virtualnu stvarnost uz komunikaciju pokretima.

Poseban naglasak u centru stavljen je na edukaciju pa su u tu svrhu osmišljene edukacijske škrinje s panonskim blagom inspirirane temama stalne izložbe. U njima se čuvaju igre i predmeti za sudioničko učenje, a koriste se prilikom različitih edukacijskih programa i aktivnosti iz izravnog iskustva. Polazeći od toga da se ljubav prema prirodi i osvještavanje važnosti njezina očuvanja djeci usađuje od malena, osmišljene su radionice za različite uzraste od vrtićke do srednjoškolske dobi.

U sklopu Interpretacijskog centra opremljena je i multimedijalna dvorana u kojoj posjetitelji mogu pogledati petnaestominutni edukativni animirani film "Tajno blago Panonije" izrađen u 2D tehnici. Film kroz zanimljive likove istražuje prirodnu baštinu Pleternice i Požeško-slavonske županije.


Foto: Borna Subota, TZ PSŽ

Za one, pak, koji preferiraju otvorene prostore na raspolaganju su dvije poučne staze, zapravo ugodne šetnice, koje su povezane s Interpretacijskim centrom. Zgodno je da su duž šetnica postavljene info-ploče, ali i uređena odmorišta s klupama na kojima se može predahnuti. Posebna je atrakcija turistički vlakić koji će posjetiteljima omogućiti uživanje u pleterničkim krajolicima i odvesti ih u obilazak tamošnjih prirodnih staništa i lokaliteta sa zaštićenim biljnim i životinjskim vrstama. No prije nego se upute izvan Interpretacijskog centra, posjetitelji mogu navratiti do suvenirnice i za uspomenu uzeti neki od prigodnih suvenira te mahnuti Đuri na pozdrav i zahvalu što su suhih nogu prošli kroz more.

Podrobnije informacije o Interpretacijskom centru Terra Panonica dostupne su na službenoj mrežnoj stranici gdje je dana mogućnost i virtualne šetnje kao svojevrsni „predokus“ za one koji još nisu osobno posjetili centar, odnosno kao podsjetnik za one koji su već tamo bili. Pozivamo vas da dođete u Pleternicu i zaronite u tajne Panonskog mora u Zlatnoj Slavoniji.



Sponzorirani sadržaj nastao u suradnji portala Heritage Croatia i TZ Požeško - slavonske županije

Povezani članci
Muzej bećarca u Pleternici – Veselo na kvadrat!

Muzej bećarca u Pleternici – Veselo na kvadrat!

Dijecezanski muzej Požeške biskupije – mlađahni čuvar višestoljetne baštine

Dijecezanski muzej Požeške biskupije – mlađahni čuvar višestoljetne baštine