Kuća Brlić u Slavonskom Brodu

Šetajući slavonskobrodskim Korzom, u nizu zgrada građenih u vrijeme Austro-Ugarske Monarhije ističe se neoklasicistička jednokatnica, tzv. Kuća Brlić

U njoj je dio svojega života provela i svjetski poznata književnica Ivana Brlić-Mažuranić. Ova kuća ili palača građena je u 19. stoljeću i proživjela je burne povijesne mijene, ali je unatoč tome ostala autentična i vrijedna posjeta…


Foto: HeritageCroatia

Da se o objektima važnima za povijest jednoga društva vodi briga, dokaz je Slavonski Brod koji je projektom Europske unije 'Interpretacijski centar Ivana Brlić Mažuranić' revitalizirao tzv. Kuću Brlić u središtu grada proširujući turističku ponudu za sve vrste posjetitelja. Obiteljski dom poznate brodske obitelji Brlić danas je spomenik kulture pod zaštitom, a radi se o neoklasicističkoj jednokatnici čija je gradnja započela 1882. godine na prostoru glavnoga gradskog trga. U spomenici nastaloj prilikom njezine izgradnje, stoji kako ju je zidao graditelj Adolf Godt i Ignjat Brlić mlađi te projektirao arhitekt Mathias Železny. U prizemlju kuće bila su dva lokala koja su se iznajmljivala trgovcima i obrtnicima, a u dvorištu je bio stan za kočijaša te konjušnica.


Foto: HeritageCroatia

Gradnja objekta završena je 1884. godine, nekoliko godina kasnije umire i njezin graditelj Ignjat Brlić, a brat Vatroslav 1892. godine ženi se Ivanom Mažuranić s kojom useljava u novu obiteljsku kuću. Kako je obitelj bila mnogobrojna, pokazalo se nužnim da se kuća nadogradi što je i učinjeno 1894. godine, a što je danas primjetljivo na samome pročelju budući da desna strana zgrade ima tri dodatne prozorske osi. Početkom 2000-ih kuća je zaštićena kao spomenik kulture te je upisana u Registar nepokretnih spomenika kulture Regionalnog zavoda za zaštitu spomenika kulture u Osijeku.


Foto: HeritageCroatia

Najpoznatija stanovnica ove zgrade zasigurno je književnica Ivana Brlić-Mažuranić koja je udahnula poseban duh u ovaj prostor i po kojoj je sam objekt postao prepoznatljiv. Preživjevši ratna razaranja, kuća je očuvala autentičan izgled pa se ulaskom u nju vraćamo u vrijeme kad je u njoj živjela i slavna spisateljica. Ivana Brlić-Mažuranić u njoj je odgajala djecu i stvarala svoja djela te je zanimljivo promatrati unutrašnjost samoga prostora koji nam u određenoj mjeri otkriva njezin umjetnički svijet.


Foto: HeritageCroatia

Prizemlje kuće sada podrazumijeva informacijski pult za posjetitelje gdje se nalazi i suvenirnica te prostor za prijem djece, a uz ranije elemente galerije predstavlja javni prostor gdje se građani, uz knjigu i novine, mogu dnevno družiti. Središnji dio Kuće Brlić nalazi se na prvome katu koji se sastoji od četiri sobe i središnjeg predprostora odnosno interaktivnog prostora za informiranje, igru i zabavu. Život i rad hrvatske spisateljice može se doživjeti kroz digitalizirane slike i fotografije, hologramske projekcije, multimedijska rješenja i interaktivne aplikacije.


Foto: HeritageCroatia

Očuvanje i prezentacija baštine te uspomene na Ivanu Brlić-Mažuranić bili su primarni ciljevi ovoga projekta, odnosno kako nedovoljno iskorištenu baštinu pretvoriti u turističku atrakciju gradskog kulturnog turizma. Kuća Brlić postala je neizbježan čimbenik turističke ponude Slavonskog Broda, a revitalizacijom prostora povećao se broj posjetitelja uz pojačan opseg kulturne i turističke usluge samoga grada. Kroz prostor vodi mobilna aplikacija – svojevrsni vodič, dok svaka prostorija ima posebnu priču ovisno o tematskoj cjelini, a koju obuhvaća i prostor dvorišta. Kuća Brlić mjesto je koje zove znatiželjnike, a želite li doživjeti bajku vrijeme je da se zaputite u Slavonski Brod i utonete u svijet „hrvatskog Andersena i Tolkiena“.

Povezani članci
Trezor 1232 – sigurno mjesto za kutjevačko „zlato“

Trezor 1232 – sigurno mjesto za kutjevačko „zlato“

Prirodnim ljepotama Središnje Podravine

Prirodnim ljepotama Središnje Podravine