Uz prirodne pogodnosti koje će oduševiti svakog namjernika koji dođe u Brela, posjet tome dalmatinskom biseru upotpunit će okusi breljanske gastronomije pružajući užitak i najzahtjevnijem nepcu…
Sva naša mjesta, a napose ona dalmatinska s plažama koje nude poseban doživljaj, osim bogate kulturne i prirodne baštine imaju i vlastitu gastronomsku ponudu. Doista bi bio propust posjetiti Brela i vidjet sve ovo navedeno, a ne osjetiti okuse breljanske kuhinje koji su u svakom smislu jedinstveni. Teško je započeti priču o breljanskoj gastronomiji, a nešto ostaviti po strani ili pak proglasiti sporednim.
Foto: TZO Brela
O kakvoći i ponudi domaćih vina i maslinovih ulja u Brelima nema diskusije. Sjajna vinska kapljica, koja će zadovoljiti mnoge vinoljupce, kao i vrhunski gastronomski užitak u zdravim maslinovim uljima začinit će bogatu ponudu gotovo svakog breljanskog jela. Važno je naglasiti da skoro svaka obitelj u Brelima ima svoj maslinik te proizvodi ulje većinom za vlastite potrebe.
Foto: TZO Brela
Govoreći konkretnije o autohtonoj dalmatinskoj kuhinji i jelima koje bi svaki posjetitelj Brela morao kušati, svakako se moraju spomenuti peka, brujet, pašticada i blitvenjak. Jela pod pekom podrazumijevaju proces pečenja (i kuhanja) pod „zvonom“ koje se prekriva žarom. U pravilu se radi o plitkoj posudi u kojoj se hrana istodobno i peče i kuha, i u kojoj se tijekom pečenja koncentriraju sokovi koji se reduciraju pa priprema traje i do dva i pol sata. Pod pekom se najčešće pripravljaju teletina, janjetina, hobotnica, lignje ili riba, uz neizostavan krumpir. Ova jela nude se u nekoliko breljanskih konoba i restorana te ih je, zbog dugotrajne pripreme, potrebno unaprijed naručiti. A kako se pripremaju i jedu u društvu, uživanje u jelima po pekom zajamčeno je!
Foto: TZO Brela
Brujet je također moguće kušati i to u sklopu dnevnoga menija. Ovo tipično dalmatinsko jelo kvalitetu duguje domaćoj ribi (nekoliko različitih vrsta tamnije ribe) koja u kombinaciji s purom (palentom) i domaćim vinom daje odličan gastronomski spoj. Tu je i domaća pašticada s njokima, koja se u Dalmaciji najčešće priprema prilikom velikih slavlja. Pripravlja se od goveđeg mesa i najčešće se poslužuje uz domaće njoke od krumpira. Izreka kaže da recepata za pašticadu ima koliko i Dalmatinki, a da svaka koja je priprema ima svoj tajni sastojak.
Foto: TZO Brela
Tu je i šećer na kraju – blitvenjak! Ovaj tradicionalni breljanski kolač pripravlja se od blitve i premda bi na prvu moglo zvučiti malo čudno da spoj slanoga i slatkoga može dobro funkcionirati, užitak koji ćete doživjeti uopće nije upitan. Sastojci koji se osim blitve koriste u pripremi blitvenjaka, točnije njegova nadjeva, jesu maslinovo ulje, cimet, grožđice, suhe smokve, šećer i malo soli. Nadjev se postavlja na pripremljeno tijesto, sve se peče oko 30 minuta i na kraju se kolač posipa šećerom u prahu. Iako su ljudi nekad ovaj desert pripremali u nedostatku drugih sastojaka, danas se on pripravlja iz nostalgije i gušta te je postao breljanski zaštitni znak. Važno je istaknuti da breljanski restorani i konobe imaju vrlo visoku ocjenu. Turistička zajednica Općine Brela kroz projekt IQM destinacija Brela mjeri kvalitetu cjelokupne ponude u Brelima, a na temelju obrade svih recenzija u 2022. godini došlo se do ukupnog broja bodova 92/100 na temelju 2398 recenzija što itekako rječito govori o kvaliteti breljanske gastronomske ponude.
Foto: TZO Brela
U Brelima je ove godine održan i 1. Food & Wine festival – festival gastronomije i vina. Festival se inače održava za vikend, polovicom svibnja, čime upotpunjuje turističku predsezonsku ponudu. Želja je organizatora da ovaj festival postane tradicionalan i prepoznatljiv brend Brela uz još bogatiji program. Tako su ove godine breljanski ugostitelji nastupili s domaćom gastronomskom ponudom od pašticade do blitvenjaka, a za sve znatiželjnike održana je i radionica njegove izrade.
Foto: TZO Brela
Osim gastronomskih uzbuđenja pripremani su i kokteli od biokovskog bilja pa se u šarenim napitcima moglo pronaći bosiljka, jestivog zlata, ružmarina, vrgoračkih jagoda, mente, lavande itd. Organizatori planiraju i dogodine ponuditi autentično i ono najbolje što su pokazala obiteljska poljoprivredna gospodarstva koja su svojom ponudom udahnula duh Brelima i pokazala posjetiteljima kako biti pravi domaćin.
Foto: TZO Brela
I u ovako sažetom predstavljanju breljanske gastronomije može se naslutiti svu veličinu i raskoš njezine ponude. Brela se izdižu iz okvira klasične turističke ponude i traže nove puteve u kojima žele zadržati ono originalno i autentično. Sve su to načini kako privući znatiželjnika koji traži više nego običan turist. Želimo li konačno iskusiti nešto novo u obnovljenom izdanju, kao što Brela nude svojim gastronomskim specijalitetima, vrijeme je da se zaputimo u ovu svojevrsnu dalmatinsku gastro-oazu.