Podravina je – za one koji se žele konzultirati sa zemljovidom – prostor između rijeke Drave, na sjeveru, i podbrđa Bilogore i sjevernih ogranaka Kalničkog gorja, na jugu...
Ako ste ljubitelj prirode u svim nijansama zelene boje, ljubitelj ribolova, raftinga, biciklizma i vožnje brodom, sigurno ćete se zaljubiti u Podravinu. Doživljaj ovog živopisnog kraja sličan je onome što ga doživi dijete kad prvi put otvori slikovnicu i ugleda šarenu ljepotu seoskih i prirodnih prizora. Zato i ne čudi da je ovakva priroda nadahnula najplodnije slikare hrvatske naive, stvorila izvrsnu i specifičnu kuhinju te omogućila mnogovrsne rekreacijske sadržaje. Naselja i mjesta ovog područja, koja se skladno uklapaju u svaki njegov krajobraz, svakako vrijedi posjetiti i doživjeti.
Foto: TZP Središnja Podravina
Pokušat ću s vama proći bojama, okusima i čistim zrakom ovog podneblja. Podravina je – za one koji se žele konzultirati sa zemljovidom – prostor između rijeke Drave, na sjeveru, i podbrđa Bilogore i sjevernih ogranaka Kalničkog gorja, na jugu. No, proširite svoj horizont jer Podravina uključuje i područje s lijeve obale Drave zvano Prekodravlje. Podravina je nekoliko stoljeća bila pogranično područje uz granicu dva carstva, onoga Habsburškog i Osmanskog, odnosno granica između Zapada i Istoka, kršćanstva i islama.
Foto: TZP Središnja Podravina
Kako sam ljubitelj vožnje biciklom – jer vozeći se biciklom najbolje mogu doživjeti okolinu i duboko udisati njezin zrak – upućujem vas na ušće Mure u Dravu kod mjesta Legrada gdje se odnedavno održava biciklijada u povodu Međunarodnog dana rijeke Drave. Sudionici se okupljaju na Halaš Čardi te brodom prijeđu u Őrtilos (Tiloš) u susjednoj Mađarskoj. Mi smo odatle nastavili biciklima do ostataka utvrde Novi Zrin. Tamo smo čuli kratko predavanje o važnosti te utvrde. Za sve sudionike osiguran je prijevoz čamcem preko rijeke Drave i natrag, a može se kušati i odličan riblji paprikaš. Inače, solarni brod vozi redovito na liniji Legrad – Őrtilos, a ovo je samo jedna od rekreativnih biciklijada kakve se u destinaciji Središnja Podravina održavaju barem jednom mjesečno.
Foto: TZP Središnja Podravina
Ušće Mure u Dravu kod Legrada jedno je od rijetkih područja u Europi u kojima je opstala izvorna divljina, a odlikuje je raznovrsnost i očuvanost staništa. Veći dio ušća višestruko je zaštićen na nacionalnoj i europskoj razini kao dio Regionalnog parka Mura-Drava. Do Legrada možete stići raznim tematskim rutama. Ovdje počinje biciklistička staza Drava Route, a završava Tour de Mur. Isto tako, ovuda prolaze ruta Željezne zavjese, City in network te na koncu ruta Zrinski-Sulejman. Svaka od njih krije prekrasne priče koje treba istražiti i doživjeti, a ovdje svakako vrijedi tvrdnja da rijeka Drava spaja, a ne razdvaja dva naroda i države.
Foto: TZP Središnja Podravina
Jezero Ješkovo, znaju ljubitelji ribolova, nadaleko je poznat pravi ribički raj. Nastalo je od rukavca rijeke Drave, koja je udaljena svega nekoliko stotina metara. Dugo je oko 1,5 kilometar, široko oko 150 metara i svojim neobičnim oblikom podsjeća na potkovu. Obilje štuke, šarana, amura i drugih vrsta riba ribičima garantiraju dobar ulov. Jezero podjednako privlači zaljubljenike u mir i tišinu, kao i ljubitelje sportskih aktivnosti, tako da na jezeru često možete sresti i ribiče i umjetnike. Topla, čista voda i obilje hrane preduvjeti su bogatstva ribe. Jezero se nalazi nedaleko od središta sela Gola do kojeg vodi asfaltirana cesta. Ovdje se nalazi nadaleko poznati Art centar i sjedište likovne udruge Motacilla alba nazvane po ptici bijeloj pastirici. Svake godine se ovdje održava Međunarodni simpozij umjetničke keramike na kojem se već 16 godina okupljaju kreativci iz cijeloga svijeta. Pridružiti im se možete i vi na mnogobrojnim radionicama.
Foto: TZP Središnja Podravina
Lovci u ovom kraju posebnu brigu i pažnju posvećuju Lovištu Repaš, jednom od najznačajnijih lovišta u sjevernoj Hrvatskoj. Ono je tijekom skoro 150 godina prošlo kroz čitav niz promjena, od feudalnog sustava do najnovijeg doba u kojemu se šumarstvom i lovstvom na području šume Repaš gospodari na ekstenzivan, održiv način, prema svim današnjim postulatima i ekološkim direktivama EU. Ovaj lovni raj prepoznaju i stranci koji nerijetko dolaze u grupama okušati lovnu sreću, a po nekoliko dana borave u Lovačkom domu Čambina. Bogatstvu šume Repaš u prilog govori i kako su divlje životinje i ptice koje ovdje žive česti detalji umjetničkog izričaja lokalnih slikara naive. Oko zgrade Šumarije Repaš nalazi se mali park u kojem se ističe skupina stabala hrasta lužnjaka, visokih 24-28 metara i pojedinačne starosti oko 400 godina. Stabla se smatraju najstarijim primjercima hrasta lužnjaka ne samo u Podravini nego i mnogo šire. Ovi hrastovi se ističu izuzetnim izgledom i ljepotom, i vrijedi ih pogledati, naći ćete ih na karti upisane kao dio mjesta Ždale.
Foto: TZP Središnja Podravina
Želeći upoznati dobra vina ovoga kraja, usput saznajem da postoji i izvor svježe vode na Fratrovcu u naselju Miholjanec. Proizvođači vina sve češće organiziraju šetnje vinskim stazama, a otkrila sam mnoga mjesta čarobne ljepote i ljupkih tradicijskih klijeti gdje se može uživati u okusima prvorazrednih vina i delicija.
Kako smo mi putnici poput ptica selica, zanimalo me gdje živi mala lastavica bregunica u ovom kraju? Najveće stanište ove male ljepotice nalazi se u općini Đelekovec, točnije na dravskoj obali Libanovec. Postoji još nekoliko staništa bregunica na obali Drave i sustavno se radi na zaštiti ove vrste kroz državni projekt Drava Life.
Foto: TZP Središnja Podravina
I kao da sve te prirodne ljepote nisu dovoljne, saznajem i za jedan rezervat, a radi se o ornitološkom rezervatu „Veliki Pažut“ koji se nalazi unutar većeg zaštićenog područja Regionalnog parka Mura-Drava, na oko 1700 hektara. Zaštićeno područje obuhvaća sutok rijeka Mure i Drave u blizini Legrada. Osim ptica zaštićena je jedna posebna vrsta plavog leptira koja egzistira na livadama u Zovju kod Đelekovca, inače vrsta koje je najugroženija i najranjivija u europskim vrstama danjih leptira.
Foto: TZP Središnja Podravina
Nisam vam spomenula Park drvenih skulptura koji se nalazi pokraj jezera Ješkovo, a koji je nastao prema zamisli Dragutina Ciglara. Naime, riječ je o galeriji drvenih skulptura na otvorenome. Na prostranoj livadi okruženoj plodnim oranicama trenutačno se nalazi 27 skulptura poredanih u nizu, jedna do druge. Skulpture prikazuju osobe koje su rođenjem ili na neki drugi način povezane s Podravinom. Visine su preko dva metra i privlače pozornost kako izgledom, tako i neobičnim ambijentom u kojem su smještene. U njihovoj blizini osjećala sam kao da je vrijeme stalo i da su stari stanovnici ovoga kraja, naši predci, tu s nama zauvijek povezani. Na samom ulazu u Park znamenitih Podravaca i rijeke Drave nalazi se impresivna drvena skulptura štuke. Štuka je izrađena od hrastova drveta na jednoj likovno-slikarsko-kiparskoj koloniji te je ušla u Guinessovu knjigu rekorda kao najveća drvena skulptura na svijetu! Duga je čak 10,52 metra.
Foto: TZP Središnja Podravina
I na kraju ove prirodne avanture, za sve one željne adrenalina u određeno doba godine organiziran je rafting rijekom Dravom. Ali samo kada razina vode u rijeci to dopušta, dodaju mještani. Tradicionalni spust organizira se upravo od Legrada do Ješkova, a odvija se rafting čamcima i legradskim solarnim brodom.
Ako želite biti dio prirode u potpunom, savršenom skladu rijeka, šuma i njihovih stanovnika, odaberite Podravinu za sljedeću destinaciju i odmorite dušu!