Popularnost kutjevačkog vina i podruma raste iz godine u godinu, o čemu svjedoči preko pet milijuna i tristo tisuća prodanih butelja u godinu dana...
U Zlatnoj Slavoniji, točnije u Kutjevu odnedavno postoji trezor u koji možete pohraniti 1232 butelje vina. Brojka je simbolična, a odnosi se na godinu 1232. u kojoj je započela priča s najstarijim vinskim podrumom na području Hrvatske. Kutjevo je na istoj zemljopisnoj širini od 45,3 stupnja kao i poznata vinorodna područja: Istra, Piemont, Val du Rhone, Bordeaux i Oregon. Samo unutar Vinogorja Kutjevo nalaze se Čaglin, Kutjevo, Kaptol i Velika s ukupno 800 hektara vinograda koji daju vina visoke i najviše kvalitete, poput, recimo, graševine.
Foto: Vedran Bošković, TZPSŽ
Znala je to i Marija Terezija, habsburška carica koje je boravila u tada novom baroknom dvorcu ispod kojega se nalazio spomenuti najstariji podrum. Carica se tamo zatekla 1741. godine, godinu dana nakon što je preuzela tron, no ne sama, već sa svojim zaštitnikom barunom Franjom Trenkom čiju je vojnu pomoć zatražila u obrani svog prijestolja. Naime, europski vladari nisu priznavali žensku vlast te su započeli rat za austrijsku baštinu.
Foto: Arhiva TSPSŽ
Da Marija Terezija i Franjo Trenk nisu u podrumu kovali ratne planove, iako su se u podrum zatvorili na sedam dana, govori ono što su podrumari, prema legendi, iza njih pronašli – mnoštvo razbacanih boca vina i sedamdesetak zareza koji se i danas naziru. Pretpostavlja se da su brojili boce vina koje su otvorili, no moguće je i da su brojili nešto drugo... Vino je oduvijek i u svim kulturama poznato kao jedan od najjačih afrodizijaka. A kad je o tome riječ, spomenimo da se u kutjevačkom podrumu nalazi i stol ljubavnih želja. Osoba koja prisloni lijevi dlan u udubinu na stolu zadobit će, vjeruje se, sreću u ljubavi.
Foto: Borna Subota, TSPSŽ
Od 1896. godine dvorac s podrumom dolazi u ruke obitelji Turković, a danas je postao simbolom hrvatske vinske kulture. Popularnost kutjevačkog vina i podruma raste iz godine u godinu, čemu svjedoči preko pet milijuna i tristo tisuća prodanih butelja u godinu dana. Osim turističke atrakcije, podrum je proteklih godina dobio i novu ulogu, postao je trezorom u koji se pohranjuje vino s ovoga područja. Određene sorte stječu puninu okusa tek nakon nekoliko godina, a dobroj je sorti, znamo, teško odoljeti, pogotovo ako je nadohvat ruke, o čemu i svjedoči ona priča o carici i barunu.
Foto: Vedran Bošković, TZPSŽ
Vina se pohranjuju u idealnim uvjetima za koje su se pobrinuli enolozi koji su također odredili datum kada određena sorta dostiže svoj vrhunac. Kad to vrijeme istekne, vlasnik butelje pozove se da dođe u podrum gdje će se s društvom i počastiti u prigodnom ambijentu, ukrašenom najvećom bačvom, koja je napravljena od slavonskog hrasta, i gdje je arhivirana najstarija Graševina iz 1947. godine.
Foto: Kutjevo d.o.o.
I dalje postoji otvorena mogućnost da svoje vino predate profesionalnim enolozima nakon čega dobivate ID karticu s pozicijskom oznakom, etiketu s datumom do kada će vino odležati, epruvetu s uzorkom „terroira“ na kojemu se nalazio vinograd te membership token kojim možete sudjelovati na degustacijama u Kutjevu.
Foto: Vedran Bošković, TZPSŽ
Podrum iz 1232. tako postaje prepoznatljivi sadržaj destinacije Zlatna Slavonija, koji povezuje domaće vinogradare i turiste, mjesto koje potiče na stvaranje što boljih sorata, ali i na trud da se ne izgubi smisao koji stoji iza stvaranja dragocjenih kapljica – kušanje u društvu, veselje u životu, proslava lijepih događaja – ništa se to ne događaja bez vina. A trezor je predivan projekt koji pokazuje kako izgleda sretan spoj tradicije i modernih vremena.
Sponzorirani sadržaj nastao u suradnji portala Heritage Croatia i TZ Požeško - slavonske županije