Udruga Trim – tradicijom i maštom do promocije Hvara i pomoći otočanima

Otok Hvar ljeti je pun turista, a zimi gotovo da ih i nema. Ljeto ovdje vrvi, kako ljudima, tako i manifestacijama, no zato je zimi sve mirnije pa onima koji ovdje žive cijelu godinu ponekad treba nešto mašte i kreativnosti kako bi im svakodnevica bila ljepša…

Već dvadeset godina na Hvaru djeluje udruga Trim. Ime je dobila po skraćenici i složenici od riječi „Tradicija i mašta“. Upravo ove riječi u mnogočemu opisuju ovu udrugu. Trim je ujedno i naziv za kamenu, tradicijski građenu kućicu u polju u koju se je od nevremena sklanjala stoka i alat. Upravo se pod okrilje ove udruge „sklanjaju“ svi oni koji se žele kreativno izraziti, podržati i promovirati lokalne i tradicijske proizvode. I to nije sve, ovdje se i u mnogočemu pomaže otočanima.


Foto: Udruga Trim

Udruga okuplja članove svih dobnih skupina, najviše žena. Starije članice najčešće rade džemove, pekmeze i kolače po tradicijskoj recepturi, dok mlađe djevojke i žene uzgajaju aromatično bilje i proizvode eterična ulja i ostale proizvode od ovih sirovina. Sve one su jedan značajan kotačić u promociji hvarskih rukotvorina.

Predsjednica udruge Trim Ljubica Dijanošić kazala je kako se trude sve raditi isključivo od lokalno uzgojenih namirnica i sirovina. Svi prehrambeni proizvodi načinjeni su bez aditiva, isključivo od lokalno uzgojenog voća i bilja s vlastitih polja i iz OPG-ova ili sa starogradskog polja – Agera, koje je na UNESCO-vom popisu svjetske baštine. Uzgojeno beru, prerađuju i ugrađuju u proizvode jedinstvena okusa prema tradicionalnim recepturama. Na njihovim se štandovima tako može naći džem od mirte, pekmez od grožđa, starogrojski paprenjak, bruštulani menduli, arancini, kao i eterična ulja lavande, cvijet lavande, balzam… Uz to, žene izrađuju i kukičane torbe od špage.


Foto: Udruga Trim

Važno je istaknuti da se u proizvodnji ne dotiču samo tradicije već i suvremenog doba. Tako, primjerice, u ovome kraju ima dosta vune koja se odbacuje u prirodu, a da bi to spriječili, počeli su se baviti i filcanjem za koje je potrebna upravo ta vuna.

„Na Krku i na Cresu to je već prepoznato i dignuto na razinu kao novi proizvod, a mi se trudimo makar toliko da tu vunu uklonimo iz prirode. Nema mnogo ovaca, no odbačena vuna je potencijalni ekološki problem.“, rekla je Dijanošić.

Kako bi dobili markicu s obilježjem „Hrvatski otočni proizvod“ za sve ono što nude, trudili su se da tu markicu zaista i zasluže te da im bude mjerilo kvalitete. Danas imaju takve markice na mnogo prehrambenih proizvoda, kao i na uljima od lavande, na sapunima, balzamima i kremama. Tako jednom tjednom u sezoni imaju isključivo štandove s domaćim proizvodima koje prodaju, a na kojima i sama ambalaža mora biti domaće izrade. Trenutno je u tijeku procedura kojom bi se zaštitila hvarska lavanda čime bi i ovaj proizvod dobio dodatnu vrijednost te bio dokazom kvalitete koju ima ovdje uzgojena lavanda.


Foto: Udruga Trim

„Preko ljeta, na lokalnim manifestacijama nastojimo promovirati različite slastice, kolače, ručne radove, aromatično bilje. Često nas zovu turističke zajednice da i kod njih predstavimo što imamo. Zanimanje za ovakve aktivnosti uglavnom pokazuju starije žene od 50 godina i mlađe djevojke koje su tek izašle iz škola. Mi to nekako održavamo, a bogatstvo je preveliko. Stoga mi je žao da se jedna generacija izgubila, mislim na žene između 40 i 50 godina života.“, kazala je predsjednica udruge Ljubica Dijanošić.

Proizvodnja jestivih, mirisnih i kreativnih proizvoda nije jedino čime se članovi ove udruge bave. U okviru različitih projekata i programa nastoje promicati ženska prava i pomagati starijim mještanima ovog kraja.


Foto: Udruga Trim

„Nastojali smo osvijestiti probleme starije populacije koja je sve brojnija i u sve težem položaju. Tu smo došli do velikih otkrića kojih ni sami nismo bili svjesni. Najvažnije nam je bilo da dođemo u kontakt s njima što je bio veliki problem jer se radi o udaljenim mjestima na Hvaru, između Jelse i Sućuraja. To su zabačena mjesta na kojima nema ni pravog puta ni direktne autobusne linije za grad. Liječnici ne dolaze u ta mjesta, pa ljudi moraju sami nekako doći do ambulante. Mnoge starije osobe ni ne znaju na što sve imaju pravo. Uspjeli smo im riješiti neke invalidnine i prava za koja nisu ni znali da ih imaju i mogu ostvariti. Pomagali smo im i financijski, imali smo dio novaca kojima smo im mogli nešto platiti ili kupiti što im je trebalo“, objasnila je Dijanošić.


Foto: Udruga Trim

Za stariju generaciju mještana održavali su i radionice snalaženja na kompjuteru i internetu, ali i kreativne radionice za sve uzraste, uz koje nije nedostajalo zabave i druženja. Posebno je to bilo aktualno u zimskim danima, kada grad utihne i kada nema više značajnih turističkih događanja. Pokrenuli su i tečajeve nordijskog hodanja, posebno u doba pandemije kad nisu mogli biti u zatvorenim prostorijama.

„Turizam je jedan dio života, a život izvan turizma druga je strana života na ovom otoku. Čovjek ne bi vjerovao, ali to je tako. Život u gradu Hvaru i život u jednom otočnom selu veoma se razlikuju. Od svega nam je nekako postalo najvažnije rješavati probleme lokalnog stanovništva, od djece do starijih. “, zaključila je predsjednica udruge Trim, Ljubica Dijanošić.

Povezani članci
Galerijske ceste Podravine – trag ljubavi domaćih umjetnika prema rodnom kraju

Galerijske ceste Podravine – trag ljubavi domaćih umjetnika prema rodnom kraju

Trezor 1232 – sigurno mjesto za kutjevačko „zlato“

Trezor 1232 – sigurno mjesto za kutjevačko „zlato“