Vuk i bule – pokladni ophod 56. Šokačkog sijela

Iako smo već prošli trećinu ožujka, važno je osvrnuti se natrag i dotaknuti se jednog sjajnog događaja koji ima za cilj očuvanje hrvatske baštine. Naime, u Županji se od 10. do 21. veljače 2023. odvijalo Šokačko sijelo…

To je centralna kulturna manifestacija županjske Posavine u sklopu koje se ove godine odvilo nešto posebno: nakon više od 80 godina izveden je pokladni ophod 'Vuk i bule' ulicama grada, u izvedbi članova Kulturno-umjetničkog društva 'Tomislav'. Po 56. put, Županja je dočekala goste na Šokačkom sijelu koje se i ove godine tradicionalno održalo o vremenu poklada pod nazivom „Među šumama i vodama“. Ponudivši bogat program domaćim Županjcima kao i drugim zaljubljenicima u šokačku baštinu, od 10. do 21. veljače moglo se uživati u bogatstvu folklora toga dijela Hrvatske koji se već desetljećima naziva Šokadijom – krajem koji nastanjuju Hrvati katolici tj. Šokci.


Foto: KUD "Tomislav" Županja

Uz glazbenu radionicu tradicijskih glazbala, izložbe slika i promocije knjiga, pokladno jahanje i druge već poznate dijelove programa koji se godinama nadopunjuju i obogaćuju, ovogodišnje Šokačko sijelo ponudilo je i nešto dosad neviđeno, točnije ne tako skoro viđeno, a to je pokladni ophod 'Vuk i bule' koji se prema zapisima posljednji put u Županji izveo davne 1941. godine. Želja da ponovno preraste u običaj i da se na taj način nastavi njegovanje vojnograničarske tradicije toga kraja, već se duže vremena spominjala u Kulturno-umjetničkom društvu 'Tomislav', osnovanome davne 1903. godine, čiji su članovi na koncu obnovili zaboravljeno i uspješno proveli ideju u djelo.


Foto: KUD "Tomislav" Županja

Županja kao grad naslonjen uz rijeku Savu u svojoj je prošlosti, uz ostala posavska mjesta, odigrala važnu ulogu u obrani od povremenih turskih upada čemu svjedoči jedina očuvana vojnograničarska stražarnica s trijemom iz 19. stoljeća, danas jedna od zgrada Zavičajnog muzeja „Stjepan Gruber“. Tako i navedeni običaj, prema kazivanjima starijih, svoje porijeklo vuče upravo iz toga vremena i čuvanja tadašnje granice od neprijatelja. Simbolika neželjenih upada sagledala se i u drugoj vrsti opasnosti, a to su bili prebjezi vukova koji su zaleđenom Savom dolazili u taj kraj u potrazi za hranom plašeći tako domicilno stanovništvo.


Foto: KUD "Tomislav" Županja

Upravo bojazan od neželjenih gostiju manifestirala se u načinu izvedbe samoga ophoda koji podrazumijeva ljudski oprez pa otud i kretanje unazad, a i kako bi skupina imala uperen pogled prema nadolazećoj opasnosti. S druge strane hrabrost domaćih žena i djevojaka prepoznaje se u šibi koju nosi jedna od njih tjerajući tako „vuka“ i pokazujući mu da ga se ne boji. Zanimljiv je i način spremanja snaša (udanih žena) kojima je donji dio nošnje (rubina) podignuta u tzv. „rep“ za razliku od neudanih djevojaka odjevenih u „bule“ – zaogrnute osobe kojima je napose izgled lica nevidljiv i nedostupan neprijateljskim pogledima. Uz specifične napjeve koji su odjekivali ulicama grada, domaćine su čuvari zaboravljenoga običaja uveselili i igranjem kola te razgovorom.


Foto: KUD "Tomislav" Županja

Iza samoga prikaza stajala je velika skupina ljudi, od članova društva koji su uprizorili ophod, spremača koji su ih odjenuli u jedinstvene nošnje i drugih pojedinaca koji su pomogli u realizaciji toga gotovo povijesnog događaja. Običaj ne bi imao smisla bez domaćina koji su ugostili izvođače, počevši od gradskih ustanova do pojedinih obitelji – zaljubljenika u tradiciju županjskoga kraja koji su ih dočekali uz okrjepu i dobro poznate slavonske specijalitete. Prema riječima članova KUD-a 'Tomislav', ophod je naišao na lijep odaziv građana kojima je stalo da on postane tradicionalan i u programu nadolazećih Šokačkih sijela.

Povezani članci
Trezor 1232 – sigurno mjesto za kutjevačko „zlato“

Trezor 1232 – sigurno mjesto za kutjevačko „zlato“

Prirodnim ljepotama Središnje Podravine

Prirodnim ljepotama Središnje Podravine